Aplikacja mobilna dla cmentarza Stare Powązki
Aplikacja ułatwia odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, spacery tematyczne, poznawanie życiorysów osób pochowanych, a także edukację o historii tej warszawskiej nekropolii. Narzędzie powstało z wykorzystaniem danych z inwentaryzacji Starych Powązek, wykonanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Założony w 1790 roku cmentarz był nekropolią podmiejską, początkowo niechętnie wybieraną przez rodziny na miejsce pochowku ich bliskich. Na terenie nie wyznaczono kwater ani alejek, o miejscu wykopania grobu decydowali krewni zmarłego. Istniejący obecnie system nazewnictwa kwater narastał z biegiem czasu przez przeszło 150 lat i ma dziś wartość zabytkową. Mamy tu do czynienia z zabytkiem niematerialnym, ponieważ system ten jest cennym dokumentem rozwoju historycznego tej nekropolii.
Z aplikacją po cmentarzu:
Historyczna numeracja kwater utrudnia odnajdywanie poszczególnych grobów, nawet osobom, które regularnie odwiedzają Stare Powązki. Stworzenie i udostępnienie mieszkańcom bezpłatnej aplikacji mającej funkcje geolokalizacyjne rozwiązuje te problemy. Dzięki aplikacji można prowadzić na Powązkach także projekty edukacyjne dla młodzieży z historii i historii sztuki. Intencją Fundacji Stare Powązki jest, aby w zajęciach tych mogli brać udział uczniowie z całej Polski. Aplikacja zawiera szlaki tematyczne prowadzące odwiedzających nekropolię śladem osób spoczywających na Starych Powązkach. Zawiera historię nekropolii oraz krótki opis sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII do XXI wieku. Jest innowacyjnym rozwiązaniem pomagającym upowszechniać wiedzę o cmentarzu, ale także przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób, o historii nie tylko stolicy, ale również całego kraju.
Zwiedzanie i edukacja:
Mamy nadzieję, że za jej pomocą zachęcą warszawiaków i turystów do zapoznania się z bogactwem zbiorów nekropolii. Możliwość wykorzystania aplikacji w celach edukacyjnych została stworzona także z myślą o odbiorcach dorosłych. Dzięki niej będą oni mogli poznać historię wielu znanych i zasłużonych Polaków tam pochowanych oraz przyczynić się do promocji ochrony zabytków kultury w Polsce. Nie mniej ważnym celem jest popularyzacja wśród instytucji i indywidualnych darczyńców idei ratowania dziedzictwa narodowego, jakim są Stare Powązki.
Mecenasami projektu są Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Fundacja PKO BP.