Warszawa pamięta o swoich bohaterach, dziś 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godzinie 17.00 w całej Warszawie dźwięk syren alarmowych i kościelnych dzwonów przypomni o Powstańcach Warszawskich. 1 sierpnia 1944 roku do nierównej walki z niemieckim okupantem stanęli żołnierze Armii Krajowej.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W czasie sierpniowych obchodów rocznicowych na każdym powstańczym grobie płoną znicze i składane są kwiaty, tak też jest na Starych Powązkach. Kilkadziesiąt grobów powstańczych otaczanych jest opieką i pamięcią.

Dwie nowe trasy zwiedzania cmentarza Powązkowskiego prowadzą właśnie trasą powstańczych grobów. To szlaki: „Idziemy walczyć mamo. Powstańcze Rodziny” oraz „Kamienie i diamenty. Inteligencja w Powstaniu Warszawskim”.
Cały czas można rezerwować terminy i korzystać z bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem powstańczym szlakiem. Szczegóły są dostępne na stronie edukacja.stare-powazki.pl/rezerwacja/.

Fundacja Stare Powązki realizując projekt zachowania dziedzictwa związanego z Powstańem Warszawskim, przeprowadziła renowację 26 powstańczych nagrobków. Misją Fundacji jest pielęgnowanie pamięci i zachowanie dziedzictwa historycznego dla przyszłych pokoleń.

Projekty edukacyjne Fundacji Stare Powązki wspierają: Fundacja PGNiG im. Ignacego ŁukasiewiczaFundacja Legii, Fundacja PKO Bank Polski, Fundacja Bank Pekao S.A.Fundacja Grupy PKP.