Otwieramy nowy rozdział archiwizowania dziedzictwa Starych Powązek – świat VR

Trwa drugi etap realizacji wirtualnego spaceru po Starych Powązkach. W tym roku skanowanie objęło obiekty znajdujące się w głównych alejkach nekropolii.

Fundacja Stare Powązki poszukuje innowacyjnych metod na edukację i upowszechnianie wiedzy o cmentarzu Powązkowskich szerokiemu gronu odbiorców. Projekt skanowania w technice 3D – to wykonanie kopii cyfrowych  rzeczywistych obiektów. Innowacyjny projekt możliwy jest to zrealizowania dzięki pomocy i zaangażowaniu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Długofalowy i wysoce specjalistyczny projekt skanowania w technice 3D ma na celu przeniesienie do rzeczywistości wirtualnej wiernej prezentacji  Starych Powązek. Postać cyfrową uzyskają wszystkie obiekty z detalami.

Zaangażowanie Fundacji PFR wynika z naszej świadomości o potrzebie zachowania naszego dziedzictwa narodowego dla przyszłych pokoleń. Skanowanie cyfrowe i rzeczywistość VR to przyszłość i nie ulega wątpliwości, że zabytki Starych Powązek powinny zostać utrwalone z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologi – mówi prezes Zarządu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju Magdalena Grzankowska.

Obszar historycznych Starych Powązek obejmuje 44 ha, projekt skanowania w technice 3D czyli przenoszenie rzeczywistego kształtu trójwymiarowego modelu do postaci cyfrowej ma fundamentalne znaczenie dla zachowania dziedzictwa historycznego.

Umieszczenie w świecie wirtualnym wiernej kopii zabytkowych Starych Powązek spełni dwie istotne funkcje: edukacyjną, o upowszechnianiu wiedzy o nekropolii i dokumentacyjną, niezwykle istotną z punktu widzenia prac konserwatorskich – wyjaśnia członek zarządu Fundacji Stare Powązki Karol Gądzik.

Idea wirtualnego spaceru powstała także z myślą o alternatywnej, cyfrowej prezentacji dziedzictwa historycznego. Oglądanie w trójwymiarze najcenniejszych zabytków będzie możliwe z dowolnego miejsca na świecie.

Laserowa technologia 3D jest w stanie zeskanować zarówno obiekty duże jak i małe z każdej strony i bez ingerowania w ich strukturę. A to ze względu na dbałość o walory konserwatorskie i zachowanie dziedzictwa historycznego Starych Powązek jest fundamentalnym wymogiem dla wszelkich działań na obszarze nekropolii.

Digitalizacja daje możliwość prowadzenia badań i analiz obiektów historycznych przez szerokie grono zainteresowanych. Wysoka jakość skanów pozwoli na kontrolę stanu obiektów, a to z kolei ułatwi odpowiednią pieczę konserwatorską.

Umieszczenie wizualizacji w internecie najcenniejszych rzeźb i nagrobków będzie doskonałym narzędziem przy realizacji zajęć z zakresu historii sztuki i konserwacji. To także narzędzie edukacyjne dla osób z dysfunkcjami wzroku lub osób z problemami z poruszaniem się. Skany 3D obiektów umożliwią druk 3D, a to z kolei da możliwość realnego poznawania czyli dotykania najcenniejszych zabytków Starych Powązek.

Historyczne Stare Powązki, to miejsce pamięci i niezwykła galeria sztuki na wolnym powietrzu. Realizując misję ochrony dziedzictwa Fundacja Stare Powązki widzi konieczność przenoszenia obiektów z ponad 200 letnią historią do rzeczywistości 3D.

Od kilku lat dzięki wsparciu Fundacji PFR wdrożyliśmy szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie upowszechniania wiedzy z historii oraz historii sztuki w oparciu o dziedzictwo historyczne Starych Powązek.

Wspólnie stworzyliśmy aplikację mobilną oraz zamontowaliśmy dotykowe pulpity edukacyjne na terenie nekropolii.

O projektach edukacyjnych Fundacji PFR możecie Państwo przeczytać na stronie Fundacji
https://fundacjapfr.pl/.


Serdecznie dziękujemy Fundacja PFR