Bezpłatne lekcje i oprowadzenie po Starych Powązkach

Fundacja Stare Powązki uruchomiła właśnie portal edukacyjny edukacja.stare-powazki.pl.

Jego zadaniem jest ułatwienie nauczycielom zorganizowania i przeprowadzenia lekcji na cmentarzu Stare Powązki. Portal jest kolejnym projektem po podręczniku stworzonym przez Fundację w ramach projektów edukacyjnych realizowanych wspólnie z Biurem Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Podręcznik zatytułowany „Lekcje pamięci. Przewodnik metodyczny po Starych Powązkach” był wydany przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Umożliwia on samodzielne przygotowanie lekcji dla uczniów na Starych Powązkach. Podręcznik zawiera oprócz rozdziałów dotyczących historii nekropolii, opisu sztuki sepulkralnej od XVIII do XXI wieku, czy charakterystyki problematyki dbania o dziedzictwo kulturowe, szereg tematycznych tras – scenariuszy przybliżających historię Polski i Warszawy przez pryzmat spoczywających na Starych Powązkach osób.

Uruchomiony właśnie portal daje między innymi możliwość skorzystania z nieodpłatnych lekcji z najlepszymi warszawskimi przewodnikami, dostęp do Platformy Edukacyjnej umożliwiającej wybór terminu oraz scenariusza zajęć czy możliwość poprowadzenia lekcji na wybrany, wcześniej i uzgodniony temat, w ustalonym terminie.

Fundacja oprócz zajęć z historii Polski czy Warszawy oferuje lekcje z historii sztuki, opowiedzianej w oparciu o rzeźby czy detale architektoniczne, których zachowane przykłady znajdują się już tylko na Powązkach, a które przez swoją niepowtarzalność budują nastrój i atmosferę utraconej w pożodze wojennej XIX-wiecznej Warszawy.

Oprócz tego Fundacja wydała dostępną bezpłatnie aplikację, będącą innowacyjnym narzędziem do upowszechniania wiedzy na temat Starych Powązek. Aplikacja ta umożliwi prowadzenie zajęć na cmentarzu w interaktywny i bardzo ciekawy dla uczniów sposób.