Najpiękniejsze i najcenniejsze obiekty na Starych Powązkach będą miały cyfrowe kopie.
Stare Powązki to przestrzeń dokumentująca sztukę, obyczajowość, język, kulturę i tradycję wielu pokoleń.
Brama Świętej Honoraty pełna symboli furta wejściowa na zabytkową nekropolię, tysiące krzyży, sarkofagi, kaplice, rzeźby, grobowce, pomniki i wiele innych obiektów stanowią dorobek wielu pokoleń artystów, architektów i rzeźbiarzy.
Jednym z najważniejszych zadań Fundacji Stare Powązki jest dbałość o dziedzictwo kulturowe i historyczne. Stąd realizacja wielkiego wyzwania jakim jest stworzenie cyfrowych kopii zabytkowych obiektów. Projekt we współpracy z Fundacją PFR jest realizowany od dwóch lat.
Finałem prac nad stworzeniem wizualizacji w technice 3D będzie możliwość wirtualnego zwiedzania Starych Powązek.
Już teraz na stronie https://fundacja.stare-powazki.pl/skany-3d/ są dostępne wizualizacje niektórych obiektów.
Dlaczego pracujemy nad skanowaniem w technice 3D?
Przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości jeden do jednego obrazu najcenniejszych obiektów pozwoli na upowszechnienie wiedzy o nich, a także będzie stanowić walor dokumentacyjny.
Stare Powązki to miejsce pochówku miliona osób, niezwykła przestrzeń artystyczna. Odnajdziemy tu nawiązania do sztuki starożytnego Egiptu, inspiracje ze sztuki ludowej i tradycyjnego rzemiosła. Są monumentalne sarkofagi, kaplice, popiersia z wiernie oddanymi rysami twarzy, a nawet charakteru i niezwykle plastyczne portrety malowane dłutem. Tysiące detali: koronkach, liści, kwiatów, gałązek, są też fałdy tkanin i wiele innych miękkich i delikatnych elementów sztuki rzeźbiarskiej. Zachwycające kompozycje stanowiące groby i pomniki nagrobne między innymi odlany z brązu wizerunek dłoni symbolizujących kadr filmowy na grobie Krzysztofa Kieślowskiego czy grób Bolesława Prusa w kształcie sarkofagu, który próbuje objąć dziecko.
Stare Powązki to także dokumentacja języka jakim posługiwali się nasi przodkowie, wszystko zapisane jest w kamieniu w formie epitafiów.
Projekt wirtualnego spaceru po nekropolii pozwoli poznać historię oraz wartość artystyczną cmentarza. Będzie to także dokumentacja konserwatorska bezcenna z punktu widzenia restauracji i zachowania obiektów w możliwie najlepszym stanie.
Od kilku lat dzięki wsparciu Fundacji PFR wdrożyliśmy szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie upowszechniania wiedzy z historii oraz historii sztuki w oparciu o dziedzictwo historyczne Starych Powązek.
Wspólnie stworzyliśmy aplikację mobilną oraz zamontowaliśmy dotykowe pulpity edukacyjne na terenie nekropolii.
O projektach edukacyjnych Fundacji PFR możecie Państwo przeczytać na stronie Fundacji
https://fundacjapfr.pl/.
Serdecznie dziękujemy Fundacja PFR