Leopold Kronenberg
Grób rodzinny Leopolda Kronenberg
Leopold Julian Kronenberg
Grobowiec Rodziny Leopolda Kronenberga należy do największych mauzoleów na Starych Powązkach.
Kronenberg był najbogatszym Polakiem w ubiegłym stuleciu, stąd i grobowiec jest imponujących rozmiarów.
Leopold Julian Kronenberg (1849- 1937) był synem bankiera Leopolda Stanisława Kronenberga ( 1812-1878) dlatego kariera finansisty była mu pisana. Zarządzał rodzinnym przedsiębiorstwem, w tym Bankiem Handlowym, który istnieje do dziś. Był człowiekiem wszechstronnym, aktywnym politykiem, interesował się kulturą, zarządzał majątkiem ziemskim i cukrowaniami, Koleją Warszawsko – Terespolską, Nadwiślańską oraz Warszawsko – Wiedeńską.
Inicjował budowę pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wspierał utworzenie Instytutu Politechnicznego i zasiadał w zarządzie Filharmonii Warszawskiej.
Leopold Julian Kronenberg był też muzykiem, komponował utwory symfoniczne, kameralne i pieśni. A jako filantrop gdy Filharmonii Warszawskiej groziło bankructwo, był jednym z tych, którzy pokryli jej długi.
Leopold Julian był szanowanym i poważanym przedsiębiorcą. Symbolem sukcesu finansowego rodu miał być pałac wybudowany w Warszawie przy placu Ewangelickim i ulicy Królewskiej. Okazała budowla, symbol luksusu nie przetrwała II wojny światowej. Ostatecznie Leopold Julian porzucił Warszawę i przeniósł się do majątku Brzezie w województwie kujawsko – pomorskim, gdzie zajął się hodowlą koni i wystawiał je na wyścigach.
Pochodził z rodziny żydowskiej, krótko przed śmiercią przeszedł na katolicyzm, chciał być pochowany obok przedwcześnie zmarłej ukochanej żony śpiewaczki Józefiny Reszke. Zmarł w majątku Brzezie w wieku 88 lat.
(kw. 19-1/2-28)
Historia rodziny Kronenbergów skończyła się w 1980 roku, gdy zmarła ostatnia osoba nosząca to nazwisko.