230 LAT HISTORII CMENTARZA POWĄZKOWSKIEGO: Konferencja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie

4 XI 1790 roku w dzień św. Karola Boromeusza, w polu za Warszawą, na terenach ofiarowanych na smętarz publiczny – jak głosi napis na grobowcu rodzinnym zacnych donatorów Korwin – Szymanowskich, król  Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisław August Poniatowski założył pierwszy po Wawelu Panteon Narodowy.

Sam cmentarz we wsi Powązki, początkowo liczący zaledwie 2,6 ha i należący do trzech parafii : św.  Jana ze Starego Miasta, Najświętszej Marii Panny z Nowego Miasta i św. Andrzeja (poprzednika dzisiejszego kościoła św. Andrzeja z placu Teatralnego) i przez te trzy parafie zarządzany, miał jednak zupełnie inną rangę od pozostałych nekropolii. Założył go król, a projekt katakumb i ufundowanego wspólnie z bratem, prymasem Michałem Poniatowskim kościoła zlecił jednemu ze swych ulubionych architektów, twórcy Pałacu na Wodzie, Dominikowi Merliniemu.

Pierwszy kościół, poświęcony został 21 X 1792 roku otrzymał wezwanie św. Karola Boromeusza, patrona ubogich, mecenasa kultury i autora Instructiones – kontrreformacyjnego podręcznika o zastosowaniu sztuki w propagowaniu wiary.

W związku z 230 rocznicą tych wydarzeń, 3 listopada 2022 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa,

Wśród tematów znajdziemy m.in.: „Powązki jako sceneria porwania Stanisława Augusta przez konfederatów barskich”, „Obraz Józefa Walla w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach w świetle dawnych i nowych badań”, „Założenie Cmentarza Powązkowskiego a narodziny nowoczesnej nekropolii na ziemiach Rzeczypospolitej u schyłku XVIII w.”

Serdecznie zapraszamy!