Fundacja PFR oraz Fundacja PGNiG wsparły wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania w zakresie edukacji na Starych Powązkach.

Dzięki wsparciu Fundacji PFR oraz Fundacji PGNiG, na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie zostały zainstalowane dwa pulpity edukacyjno-informacyjne, umożliwiające przeglądanie na dużym ekranie aplikacji mobilnej „Stare Powązki”. Umiejscowione zostały przy głównych bramach (II i IV) cmentarza.

Celem projektu jest wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania w zakresie upowszechnienia wiedzy z historii i historii sztuki w oparciu o dziedzictwo historyczne Cmentarza Stare Powązki. Kluczowym elementem było wprowadzenie w 2021 roku bezpłatnej aplikacji mobilnej, zawierającej szlaki tematyczne prowadzące uczniów śladem osób spoczywających na Starych Powązkach. Aplikacja zawiera również historię nekropolii oraz krótki opis sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII – XXI wieku. Kolejnym etapem jest instalacja dotykowych pulpitów edukacyjno-informacyjnych przy głównych bramach na cmentarzu, dzięki którym będzie można aplikację przeglądać na dużym ekranie. Urozmaicą one organizowane przez Fundację Stare Powązki lekcje historii i historii sztuki na terenie cmentarza. W zajęciach tych biorą już udział uczniowie ze szkół z całej Polski. Będzie to atrakcyjny nie tylko dla uczniów, a także dla wszystkich odwiedzających nekropolię, sposób przekazania wiedzy na temat cmentarza oraz ukazania przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób, historii nie tylko stolicy, ale również całego kraju.

Wspieramy projekt Fundacji Stare Powązki – najpierw powstanie aplikacji, a w tym roku również pulpitu multimedialnego − ponieważ pomysł stworzenia urządzenia, które pozwoli w sposób atrakcyjny dla młodych ludzi, pokazać wyjątkowość Starych Powązek jest bardzo wartościową innowacją edukacyjną. Chcemy, aby nowoczesne rozwiązania pomagały w pielęgnowaniu historii i opowiadaniu tradycji. Mocno zachęcamy do korzystania z pulpitu i aplikacji podczas wizyt na tej niezwykłej nekropolii

– mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR

Serdecznie dziękujemy i zachęcamy wszystkich do skorzystania!