Audiobooki o Starych Powązkach, czyli historia pisana dźwiękiem

W aplikacji mobilnej Stare Powązki zostało udostępnionych pierwszych pięć tras tematycznych w wersji audio. Do tej pory ścieżki tematyczne były opracowane w formie tekstów historycznych i biogramów osób pochowanych na zabytkowej nekropolii.

Audiobooki – czyli udźwiękowienie przewodników po Starych Powązkach to nowoczesny projekt jaki Fundacja Stare Powązki rozpoczęła w ubiegłym roku wraz z Polskim Radiem.

Trasy tematyczne to opracowane przez historyków Fundacji, darmowe Lekcje Pamięci z przewodnikiem, obecnie zostały przygotowane 33 ścieżki. To jedna z inicjatyw edukacyjnych Fundacji, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Cały czas można rezerwować terminy i zakres tematyczny lekcji.  Szczegóły na stronie edukacja.stare-powazki.pl/lekcje/ w zakładce „rezerwacje”.

Obecnie dzięki wersji audio, pomoc metodyczna dla nauczycieli historii jest  dostępna w atrakcyjnej formie dźwiękowej. Materiały są przygotowane na najwyższym poziomie zarówno technicznym jak i merytorycznym. Fundacja dzięki współpracy z Archiwum Polskiego Radia uzyskała możliwość korzystania z materiałów źródłowych czyli zapisanych na taśmie głosów postaci historycznych. Dzięki pracy z radiowym zespołem Działu Archiwum audiobooki zostały wzbogacone fragmentami wypowiedzi, a także fragmentami audycji radiowych sprzed kilkudziesięciu lat. Nierzadko materiały archiwalne wykorzystane w audiobookach są udostępnione po raz pierwszy. Całość została okraszona muzyką co powoduje, że audiobooki są fascynującymi słuchowiskami historycznymi.

Dlaczego historia Starych Powązek w wersji audiobooków jest wyjątkowa?

Wszystkie opracowania zostały przygotowane przez ekspertów i zawierają kompendium wiedzy na dany temat. Dzięki audiobookom można usłyszeć zapisany na taśmie głos wybitnych osobowości Warszawy i Polski sprzed kilkudziesięciu lat, takich jak Jan Kiepura, Ada Sari, Mieczysława Ćwiklińska, Tadeusz Fijewski, Stefan Jaracz, Jerzy Waldorff, Hanka Ordonówna i wielu wielu innych. Audiobooki dostępne poprzez aplikację mobilna umożliwiają zwiedzanie Starych Powązek indywidualnie, wystarczy tylko spacerować i słuchać. Przewodnik dźwiękowy jest uzupełniony mapą z oznaczeniem nagrobków i szczegółową trasą zwiedzania.

Dzięki uprzejmości Polskiego Radia, nagrania były realizowane w profesjonalnych studiach, całość została poddana masteringowi i gwarantuje najwyższą jakość dźwięku, a tym samym przyjemność słuchania

Projektem udźwiękowienia tras tematycznych kieruje członek zarządu Fundacji Stare Powązki Karol Gądzik, a za opiekę reżyserską odpowiadała redaktor Edyta Poźniak. Pomysłodawcą serii jest przewodniczący Rady Fundacji Michał Stępniewski.

Poprzez aplikację mobilną Stare Powązki można korzystać już z niemal trzech godzin fascynujących opowieści o ludziach i wydarzeniach. W wersji audio są dostępne trasy: Świat Stanisława Wokulskiego, Wokół polskiego Oświecenia, Osobowości Warszawy, Z ziemi obcej do Polski, Przestrzeń wolności – teatr, muzyka, film w okresie międzywojennym.

Wkrótce zostaną udostępnione kolejne dwie trasy: Od pięciu poległych do księdza Niedzielaka oraz Towarzyszki broni.

Audiobooki są nie tylko wersją dźwiękową treści historycznych, to barwne opowieści o epoce i ludziach, a ilustracje muzyczne tworzącą intymny klimat opowieści.

Gdzie znaleźć audiobooki? Wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację Stare Powązki w zakładce „trasy po cmentarzu” odnaleźć jedną z pięciu pierwszych wersji audio, a potem słuchać.

Zachęcamy do korzystania z przewodnika po Starych Powązkach w wersji audio.

Partnerem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza