Król, inżynier i pierwsza polska lekarka – podcasty Fundacji Stare Powązki

Stanisław Kierbedź

W ramach swojej działalności Fundacja Stare Powązki oferuje kolejne narzędzie do poznania historii Starych Powązek. Tym razem dla zainteresowanych przygotowaliśmy trzy pierwsze podcasty.

Pierwszy z nich, opowiada o człowieku, bez którego nie byłoby Starych Powązek – ostatnim królu Polski Stanisławie Auguście Poniatowskim. Człowieku, który wzbudza do dziś wiele kontrowersji i dyskusji, jednak to on był, wraz z bratem Michałem Poniatowskim, fundatorem tej niezwykłej nekropolii.

Kolejny podcast opowiada o Annie Tomaszewicz Dobrskiej – pierwszej na ziemiach polskich kobiety z dyplomem lekarskim, która była pionierką medycyny kobiecej. Postaci dziś nieco zapomnianej, a niewątpliwie wybitnej.

W 1864 roku otwarto pierwszy od wieków stały most przez Wisłę w Warszawie – most Kierbedzia. Dziś w tym miejscu znajduje się most Śląsko-Dąbrowski. Kim był inżynier, wizjoner i konstruktor Stanisław Kierbedź, projektant pierwszego stalowego mostu stałego w Warszawie. Jak to możliwe, że w czasach carskich represji Polacy tworzyli, budowali i projektowali? O wybitnym konstruktorze i wydarzeniach jakie miały miejsce 160 lat temu, można dowiedzieć się słuchając trzeciego z podcastów przygotowanych przez Fundację Stare Powązki.

Wszystkie odcinki można wysłuchać na stronie Fundacji: https://fundacja.stare-powazki.pl/podcasty/

Przygotowanie tych nagrań było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Tylko wsparcie naszych partnerów umożliwia nam opowiadanie o historii i dziedzictwie Starych Powązek. Dzięki tej współpracy mamy możliwość stworzenia kolejnego przekazu o tym niezwykłym miejscu, jakim są Stare Powązki.

Serdecznie dziękujemy twórcom: Edycie Poźniak, Bożenie Ćwikle, Małgorzacie Kozłowskiej oraz Grzegorzowi Kwietniowi!