Trwają prace projektowe nad modernizacją miejsca pamięci przy głównej bramie na Starych Powązkach

Ekspozycja tablic upamiętniających zasłużone osoby pochowane na Cmentarzu Powązkowskim została umiejscowiona w bliskiej odległości od głównego wejścia przy ulicy Powązkowskiej, w sąsiedztwie Bramy Św. Honoraty.

Cały obszar o powierzchni około 25 m2 wykorzystano do stworzenia przestrzennej, modernistycznej formy w kształcie sześcianu. Konstrukcja składa się z trzech sekcji, które opierają się na prefabrykowanych żelbetowych tarczach wykończonych betonem architektonicznym. Ta prosta, bryła zapewnia wielostronny dostęp do tablic, na których umieszczone są nazwiska zasłużonych osób spoczywających na cmentarzu. Dzięki zadaszeniu, zwiedzający będą mieli możliwość zatrzymania się na chwilę refleksji, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. To dodatkowy atut, który zapewnia wygodę i możliwość skupienia się na oddawaniu hołdu i pamięci zmarłych.

Zespół architektoniczny firmy Arcadis zaproponował spokojną i prostą formę plastyczną, która harmonijnie komponuje się z zastaną historyczną tkanką cmentarza. Projekt ten stanowi współczesny wprowadzający akcent dla odwiedzających to miejsce. Wykorzystane materiały zostały starannie dobrane, nawiązują do obecnego okresu i charakteru realizacji budowli na terenie nekropolii, jednocześnie odnajdując spójny język z otaczającym kamieniem już istniejącym w najbliższym otoczeniu.

Arcadis jest wiodącą na świecie firmą dostarczającą zrównoważone rozwiązania projektowe, inżynieryjne, cyfrowe i doradcze w zakresie zasobów naturalnych i budowlanych. Celem firmy jest poprawa jakości życia poprzez tworzenie przestrzeni, w których osoby i społeczności mogą żyć i rozwijać się. Misja firmy polega na poszukiwaniu innowacyjnych i trwałych rozwiązań dla największych problemów, z jakimi boryka się współczesny świat.

Cały zespół projektowy Arcadis społecznie wspiera działania Fundacji Stare Powązki.

Serdecznie dziękujemy!