Dzięki Fundacji Stare Powązki Rzeźba Teodora Skoniecznego odzyskała dawny blask!

Cmentarz Stare Powązki jest częścią warszawskiego krajobrazu. Integralna częścią nekropolii jest kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza. Co dzień mijają go tysiące ludzi. Patrząc na znaną bryłę kościoła będącą jednym z jego symboli, zazwyczaj nie zwracają szczególnej uwagi na figurę ustawioną na szczycie schodów prowadzących do świątyni. Jest to kamienna figura Najświętszej Panny Marii Niepokalanie Poczętej autorstwa wybitnego rzeźbiarza Teodora Skoniecznego. Rzeźba wykonana w 1899 roku, podobnie jak rzeźby, które zdobią powązkowskie nagrobki, ulegała stopniowemu zniszczeniu na skutek upływu czasu i warunków atmosferycznych. Dlatego Fundacja Stare Powązki wykonała pieczołowitą renowację tej historycznej figury. Prace wykonane przez Firmę Colosseo, pod nadzorem konserwatorów Piotra Maślanki i Karola Gądzika, trwały niemal pół roku. Wykonano pełną konserwację rzeźby i cokołu.

W efekcie dziś znów możemy podziwiać to dzieło w całej krasie. Dzięki wykonanym pracom konserwatorskim kolejne pokolenia wiernych będą mogły wchodząc do świątyni podziwiać postać Najświętszej Panny Marii Niepokalanie Poczętej czy to udając się na niedzielna mszę, czy odprowadzając bliskich na cmentarz Powązkowski.