Powązkowski alfabet dziedzictwa czyli zachowanie w pamięci narodowej wydarzeń z przeszłości – misją Fundacji Stare Powązki.

Bez poznania i zrozumienia Starych Powązek nie przetrwa zapisana w nekropolii historia Warszawy i Polski. Misją Fundacji Stare Powązki jest zachowanie dziedzictwa materialnego, ale także pamięci o ludziach, którzy spoczywają na zabytkowym cmentarzu.

Upowszechnianie wiedzy o pochowanych na Starych Powązkach to zadanie na pokolenia, bo to jest niekończąca się opowieść o ludzkich losach. Na zabytkowych Starych Powązkach swój spoczynek znalazło około miliona osób, to artyści, politycy, duchowni, wojskowi, profesorowie, przedsiębiorcy, kupcy, rzemieślnicy, lekarze, muzycy, naukowcy, aktorzy, pisarze, poeci, powstańcy i wielu innych.

Portal edukacyjny, aplikacja mobilna, Lekcje Pamięci dla szkół podstawowych, podręcznik metodyczny dla nauczycieli, wystawy, publikacje, film dokumentalny – te działania nie byłyby możliwe bez pomocy naszych partnerów.

Nowe scenariusz oraz inne materiały edukacyjne powstałe od początku 2024 roku, jak również możliwość odbycia lekcji na Starych Powązkach, zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Fundacja Grupy PKP, Fundacji Bank Pekao S.A., Fundacja Grupa PGE, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacja Legii, Fundacja PFR oraz Arcadis. Serdecznie dziękujemy!

Już dostępne są 33 trasy edukacyjne, a to oznacza, że zwiedzanie Starych Powązek można zaplanować tematycznie, zanurzając się w opowieść o urbanistach i architektach, pionierach elektryczności w Polsce, o działaczkach społecznych, o twórcach kolei żelaznej, czy klubie Legii Warszawa. Nasi przewodnicy poprowadzą także śladem kupców, rzemieślników, arystokratów, naukowców czy legendarnych pisarzy i publicystów.

Od wielu miesięcy trwają także prace nad dźwiękowym przewodnikiem czyli rozbudową aplikacji Stare Powązki. Ścieżki tematyczne są w fazie udźwiękowiania w archiwalne nagrania z zasobów Polskiego Radia. W realizacji jest też projekt wizualizacji 3D rzeźb i nagrobków. Atrakcyjna prezentacja w wirtualnym świecie umożliwi dokładną analizę każdego detalu zabytkowych obiektów. Z myślą o zwiedzających przy głównych bramach zostały zainstalowane pulpity dotykowe, które stanowią nie tylko przewodnik po Starych Powązkach, ale zawierają informacje o historii ponad 230letniej zabytkowej nekropolii.

Nasze projekty wyróżniają się pieczołowitością przy realizacji i wysoką jakością merytoryczną. Zachęcamy do korzystania z opracowań, biogramów, analiz dostępnych na stronie stare-powazki.pl, a także w naszych mediach społecznościowych.

Docieramy do młodego pokolenia, mówiąc o historii i sztuce językiem współczesnym, nasze działania są dostępne w internecie co daje możliwość docierania do szerokiego odbiorcy.

Współpracują z nami profesjonaliści, konserwatorzy, historycy, przewodnicy warszawscy, pasjonaci historii, dziennikarze, aktywiści społeczni, fundacje, stowarzyszenia i instytucje państwowe.