Siła i światło, kto nam ją daje – Fundacja PGE patronem nowej ścieżki dydaktycznej po Starych Powązkach

Siła i światło, kto nam ją daje – Fundacja PGE patronem nowej ścieżki dydaktycznej po Starych Powązkach

Fundacja PGE wsparła przygotowanie najnowszej ścieżki edukacyjnej na Starych Powązkach. Przedstawia ona krótką historię elektryfikacji w Polsce, w tym m.in. przypomina o pionierach polskiej elektryfikacji, którzy budowali krajową energetykę, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego Polski.

Nowa ścieżka edukacyjna ma na celu przybliżenie historii polskiej elektryfikacji, która rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku, kiedy w 1878 roku, na stacji kolejowej w dzisiejszym Chorzowie, zaświeciła się pierwsza lampa łukowa – czyli wcześniejsza wersja żarówki. W 1901 roku w Radomiu powstała pierwsza polska elektrownia. W Warszawie na Powiślu elektrownia została wybudowana w 1904 roku. Dwa lata później, w maju 1906 roku, na reprezentacyjnej ulicy Marszałkowskiej w Warszawie pojawiły się pierwsze elektryczne latarnie. Z kolei w 1908 r. na ulice Warszawy wyjechał elektryczny tramwaj. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości na jej terytorium znajdowało się około 300 niewielkich elektrowni. Wybuch II wojny światowej zatrzymał proces elektryfikacji Polski, który został wznowiony dopiero po jej zakończeniu. Dzisiaj energia elektryczna jest jednym z głównych dóbr, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne społeczeństwo i gospodarkę.

Trasę najnowszej ścieżki edukacyjnej po Starych Powązkach wytyczają miejsca spoczynku siedmiu inżynierów, naukowców i twórców krajowej energetyki. Są to:

  • Stefan Alfred Ossowski, polski inżynier elektryk, energetyk, minister przemysłu i handlu II Rzeczypospolitej;
  • Kazimierz Szpotański, współzałożyciel Stowarzyszenia Elektryków Polskich, twórca największej w międzywojennej Polsce fabryki produkującej aparaty elektryczne;
  • Tadeusz Sułowski, jeden z założycieli pierwszej w Polsce spółki akcyjnej – Siła Światła,  a potem jej wieloletni dyrektor, jeden z członków założycieli spółki Polskie Radio, pierwszego stałego nadawcy radiowego w Polsce;
  • Kazimierz Gayczak, współzałożyciel i prezes Związku Elektrowni Polskich, współtwórca ustaw, taryf i norm w dziedzinie elektryfikacji, członek Państwowej Rady Elektrycznej, Polskiego Komitetu Elektrotechnicznego oraz Polskiego Komitetu Energetycznego;
  • Janusz Groszkowski, założyciel Instytutu Radiotechnicznego, polski kandydat do Nagrody Nobla;
  • Mieczysław Kuźmicki, inżynier technolog, dyrektor Związku Elektrowni Polskich;
  • Stefan Ciszewski, polski inżynier elektryk, twórca przemysłu elektrotechnicznego w odrodzonej Bydgoszczy, jeden z założycieli bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich i długoletni członek Stowarzyszenia Techników Polskich.

Ścieżka edukacyjna jest dostępna w aplikacji mobilnej „Stare Powązki” oraz na stronie: https://edukacja.stare-powazki.pl/. Można z niej korzystać odwiedzają Stare Powązki, jak również może być wykorzystywana przez nauczycieli przygotowujących lekcje historii dla uczniów.

Nowa ścieżka edukacyjna to kolejny projekt na Powązkach, zrealizowany przy wsparciu Fundacji PGE. W poprzednich latach w najstarszej części Starych Powązek, w tym przy Alei Zasłużonych, zamontowane zostały  latarnie wzorowane na historycznych, oświetlających ulice XIX-wiecznej Warszawy.