Transport darów dla Ormian, którzy uciekli z Górskiego Karabachu w drodze do Armenii.

Żywność i środki higieniczne zostały zakupione przy wsparciu Fundacji PZU, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Fundacji Alior Bank SA. W sumie ciężarówki wiozą ponad 30 palet darów.

Armenia szacuje, że dla uchodźców z Górskiego Karabachu w ciągu 10 lat potrzeba półtora miliarda euro. Do ubogiej Armenii uciekła cała ormiańska społeczność z Górskiego Karabachu z obawy przed prześladowaniem ze strony Azerbejdżanu.

Pomoc humanitarna dla około 120 tysięcy Ormian jest potrzebna nadal. We wrześniu 2023 roku Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad enklawą – Górskim Karabachem, zamieszkiwanym przez ormiańską społeczność. Exodus trwał kilka tygodni, ludzie opuścili swoje domy, pozostawiając dorobek całego życia. Władze w Erywaniu zwróciły się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o pociągniecie do odpowiedzialności Azerbejdżanu za dokonanie czystek etnicznych w Górskim Karabachu.

Obok sytuacji politycznej, organizacje międzynarodowe zwracają uwagę na katastrofę humanitarną jaka grozi Armenii.

Potrzeby są ogromne, w pomoc uchodźcom z Górskiego Karabachu angażuje się także Fundacja Stare Powązki wraz z Parafia św. Karola Boromeusza w Warszawie oraz Fundacja Wiewiórki Julii.

Datki można wpłacać na specjalne konto:

Parafia Św. Karola Boromeusza w Warszawie ul. Powązkowska 14, 01-797 Warszawa

94 1500 1012 1210 1016 4176 0000

Fundacja Stare Powązki wraz z Parafia św. Karola Boromeusza w Warszawie oraz Fundacja Wiewiórki Julii włączyła się w pomoc dla Ormian.